Doradztwo żywieniowe obejmuje szeroki zakres działań mających na celu poprawę samopoczucia, redukcję niekorzystnych dla zdrowia czynników odżywczych i uświadomienie znaczenia właściwego odżywiania dla jakości naszego życia. Spotkajmy się!

Dowiedz się jak mogę Ci pomóc

Doradztwo żywieniowe obejmuje szeroki zakres działań mających na celu poprawę samopoczucia, redukcję niekorzystnych dla zdrowia czynników odżywczych i uświadomienie znaczenia właściwego odżywiania dla jakości naszego życia. Spotkajmy się!

Dowiedz się jak możemy Ci pomóc

Centrum Doradztwa Żywieniowego

Bakłażan

Zaletą bakłażana jest niskokaloryczność ­ w 100 g tego warzywa zawiera się jedynie nieco ponad 20 kcal.

2 listopada 2015.Magdalena Piechocka.0 polubień.0 Komentarzy

Bakłażan

Bakłażan w 90 proc. składa się z wody, a także niewielkich ilości białka i tłuszczu oraz zaledwie 2% cukrów. To czyni go owocem niskokalorycznym. Bakłażan jest dobrym źródłem błonnika i wspomaga trawienie tłustych mięs, jest również bogatym źródłem potasu, fosforu, żelaza, wapnia oraz witamin A, B i C. Swój fioletowy kolor zawdzięcza związkom zwanym antocyjanami, które działają przeciwnowotworowo (hamując m.in. wzrost komórek raka jelita grubego), antyalergicznie, przeciwgrzybiczo i przeciwwrzodowo. Uszczelniają naczynia krwionośne, tym samym zapobiegając krwawieniom. W skórce bakłażana znajduje się również przeciwutleniacz o nazwie nasunin. Pomaga on usuwać z organizmu wolne rodniki powodujące starzenie się skóry.

Jak kupować i przechowywać bakłażana?

Oceniając świeżość bakłażana, sprawdza się czy skórka jest jędrna, a miąższ twardy. Podczas zakupów należy wybierać bakłażany, które nie mają plam, przebarwień, są błyszczące i lekko pachnące. Najlepiej przechowywać go w lodówce.

Potrawy z bakłażana

Bakłażan nadaje się do dodania do różnego rodzaju zapiekanek (np. greckiej moussaki), warzywnych gulaszy (np. ratatouille czy lecza) oraz sosów (np. warzywnego sosu do wegetariańskiego spaghetti, dipów, pomidorowych sosów do mięs etc.). Pasują do niego również ziemniaki, cukinia, cebula oraz papryka. Jeśli chodzi o przyprawy, to trafionym pomysłem, jeśli gotujemy danie z bakłażana czy z bakłażanem, zawsze będzie dodanie do niego ziół (oregano, bazylii, estragonu, tymianku etc.). Warto łączyć bakłażana z warzywami czy w miarę wyrazistymi dodatkami, jak np. czosnek, gdyż bakłażan, sam w sobie, nie jest zbyt aromatyczny.

Uwaga!

Pamiętając o tym, że bakłażany są ciężkostrawne, nie powinno się podawać ich:

• dzieciom,

• kobietom w ciąży,

• osobom chorym na reumatyzm,

• mającym problemy z nerkami i z układem pokarmowym.

Przepis na faszerowanego bakłażana

Składniki:

• 1 duży bakłażan

• 1 papryka żółta

• 10 pomidorków koktajlowych

• 1/3 pora

• mozzarella 125 g

• 1/3 papryczki pepperoni bez pestek

• 1/2 pęczka natki pietruszki

Przygotowanie:

Bakłażana należy przekroić wzdłuż i wydrążyć miąższ, pozostawiając około 0,5 cm dokoła. Posolić (zarówno „łódeczki” jak i wydrążony miąższ) i odczekać chwilę. Następnie opłukać z soli i odstawić. Piekarnik rozgrzej do 200 stopni. Posyp wydrążone łódeczki pieprzem i wstaw do pieczenia na 20 minut. W czasie, kiedy bakłażan się piecze, zrób farsz. Miąższ bakłażana, paprykę, pomidorki oraz pora pokrój bardzo drobno. Podsmaż 2­3 minuty na niewielkiej ilości oleju, następnie chwilę podduś pod przykrywką, aż warzywa będą miękkie. Następnie zdejmij z ognia, wymieszaj z pokrojoną mozzarellą (bierzemy tylko połowę kulki, resztę sera zostawiamy do zapieczenia). Dodaj bardzo drobno posiekaną papryczkę i pieprz. Nadziej upieczone łódeczki i połóż na wierzch resztę mozarelli. Zapiekaj 15 minut. Udekoruj natką pietruszki.

Smacznego!

Dodaj komentarz

Proudly developed by Webzooh & Szajba Copyright ⓒ 2015 Meet Me