Doradztwo żywieniowe obejmuje szeroki zakres działań mających na celu poprawę samopoczucia, redukcję niekorzystnych dla zdrowia czynników odżywczych i uświadomienie znaczenia właściwego odżywiania dla jakości naszego życia. Spotkajmy się!

Dowiedz się jak mogę Ci pomóc

Doradztwo żywieniowe obejmuje szeroki zakres działań mających na celu poprawę samopoczucia, redukcję niekorzystnych dla zdrowia czynników odżywczych i uświadomienie znaczenia właściwego odżywiania dla jakości naszego życia. Spotkajmy się!

Dowiedz się jak możemy Ci pomóc

Centrum Doradztwa Żywieniowego

Jak przeżyć święta, by później nie żałować dodatkowych kilogramów?

Nie martw się! Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

18 grudnia 2017.Kasia Śmiałek.0 polubień.0 Komentarzy

Jak przeżyć święta, by później nie żałować dodatkowych kilogramów? Kilka wskazówek.

1. Święta, jak sama nazwa wskazuje, są od tego by świętować! W naszej kulturze to czas z najbliższymi przy bogato nakrytych stołach. Nie zapominaj jednak, że masz tylko jeden żołądek, a ten nie lubi jak traktuje się go jak śmietnik. Nie wrzucaj zatem do niego wszystkiego co podpowiedzą Tobie oczy. One zazwyczaj chcą więcej, ale to nie one odpowiadają za trawienie!

2. Chudy barszcz (nie jest gotowany przecież na mięsie) to świetny wstęp do rozpoczęcia Wigilii. Buraki doskonale odżywiają krew, a ciepłą zupę na pewno pokocha Twój żołądek. Zupa z karpia poprawia natomiast krążenie płynów w klatce piersiowej więc jeżeli podasz go mamie karmiącej lub osobie z kaszlem będzie miała dodatkowo walor prozdrowotny.

3. Zdecyduj się na konkretny jeden posiłek. Nie mieszaj ryb z pierogami i makiełkami. Raczej zjedz do ryby kapustę z grzybami. Kwaśny smak kapusty ułatwi trawienie smażonej ryby.

4. Jeżeli jesteś fanem pierogów, nie zaszkodzą te z kapustą i grzybami w rozsądnej ilości. Zawsze jest dobrze zakończyć jedzenie zanim Twój żołądek będzie już całkowicie nasycony. Wstań od stołu z brakiem poczucia objedzenia.

5. Jeżeli masz ochotę na inne potrawy, pomyśl że święta trwają jeszcze 2 dni i możesz zjeść inne rzeczy w kolejnym dniu.

6. Słodkości. Wybierz jeden ulubiony typ ciasta. Nie popijaj go kawą z mlekiem. To zbyt dużo dla Twojego żołądka.

7. Nie popijaj podczas jedzenia. Lepiej zrób to pół godziny później. Najlepiej pij ciepłą wodę. Ciepła woda doskonale poprawia trawienie, a Twój żołądek doskonale przyjmie płyny bliskie płynom wewnętrznym naszego ciała.

8. Alkohol. Polecam lampkę czerwonego wina.

9. Nie podjadaj podczas przygotowywania posiłków. Czy wiesz, że ponoć podjadamy drugie tyle co jemy?

10. Jedz wolno, gryź każdy kawałek z uwagą. Trawienie rozpoczyna się już w ustach. Ba! Nawet wcześniej, zapachy potraw potrafią doskonale stymulować nasze trawienie.

Życzymy smacznych, pięknych świąt w dobrym towarzystwie – bo to też ma znaczenie!

Dodaj komentarz

Proudly developed by Webzooh & Szajba Copyright ⓒ 2015 Meet Me