Doradztwo żywieniowe obejmuje szeroki zakres działań mających na celu poprawę samopoczucia, redukcję niekorzystnych dla zdrowia czynników odżywczych i uświadomienie znaczenia właściwego odżywiania dla jakości naszego życia. Spotkajmy się!

Dowiedz się jak mogę Ci pomóc

Doradztwo żywieniowe obejmuje szeroki zakres działań mających na celu poprawę samopoczucia, redukcję niekorzystnych dla zdrowia czynników odżywczych i uświadomienie znaczenia właściwego odżywiania dla jakości naszego życia. Spotkajmy się!

Dowiedz się jak możemy Ci pomóc

Centrum Doradztwa Żywieniowego

Na miętowej kanapie: z Barbarą Majewską o jodze

Barbara Majewska –nauczyciel jogi według metody B.K.S. Iyengara.

29 września 2015.Magdalena Piechocka.0 polubień.0 Komentarzy

Wywiad z Barbarą Majewską –nauczycielem jogi według metody B.K.S. Iyengara.

Czym jest konkretnie joga? Czy jest to rodzaj filozofii, religii, czy też jest zbiorem ćwiczeń? Co tak dokładnie oznacza słowo joga?

Barbara Majewska: Joga stanowi gałąź filozofii Indii. Istnieje w różnych formach od tysięcy lat. Jest jednym z systemów samodoskonalenia i rozwoju człowieka. Joga przeżywa dzisiaj swój renesans. Cieszy się wielkim zainteresowaniem zwłaszcza w krajach o wysokiej cywilizacji technicznej oraz zawrotnym tempie życia. Słowo joga ma wiele znaczeń, m. in. ujarzmienie, rozumiane jako opanowanie własnego ciała i umysłu.

Czy istnieją różne rodzaje jogi? Często mówi się o jodze hormonalnej czy jodze śmiechu. Co jest tym trzonem jogi? Co uważa Pani w jodze za najważniejsze i jaki rodzaj jogi uprawia Pani?

Barbara Majewska: Na Zachodzie joga sprowadza się głównie do HATHA JOGI, czyli ścieżki panowania nad ciałem. Hatha joga wykorzystuje połączenie asan – ćwiczeń fizycznych, pranajamy – ćwiczeń oddechowych oraz skupienia uwagi na ciele fizycznym. Asany są fizycznymi pozycjami jogi. Są to sprawdzone ćwiczenia, dopracowywane przez tysiące lat tak, aby w zamierzony sposób oddziaływać na układ mięśniowy, kostny, nerwowy i hormonalny.

U nas, w naszej szkole, ćwiczymy wdł. metody B.K.S. Iyengara. Jest to metoda charakteryzująca się niespotykaną nigdzie indziej precyzją i dbająca o jakość wykonania i zrozumienia najdrobniejszego nawet szczegółu. B.K.S. Iyengar (1918- 2014), to nauczyciel, który dostosował jogę do potrzeb ludzi Zachodu, przede wszystkim biorąc pod uwagę nasze ograniczenia. Właśnie on zaproponował wykorzystywanie na zajęciach pomocy , takich jak: wałki, klocki, paski, koce. Dlatego na zajęcia jogi mogą przychodzić wszystkie osoby niezależnie od stanu zdrowia, kondycji fizycznej czy wieku.
Pranajama jest świadomym oddychaniem, jest praktyką regulowania przepływu energii przez ciało za pomocą oddechu. Hatha joga odpręża, odmładza, wzmacnia i reguluje funkcje ciała, wpływając korzystnie na psychofizyczne funkcjonowanie człowieka we współczesnym świecie. W obrębie hatha jogi wykształciły się różne style, które z reguły związane są z określoną osobą preferując dany styl.

A czy mogłaby nam Pani zdradzić gdzie zdobywa się taką wiedzę na temat prowadzenia jogi? Czy jest to wiedza tylko z książek, kursów czy też wymaga nauczania przez swoistego rodzaju „guru“?

Barbara Majewska: Wszystko zależne jest od metody, wg której chcemy uczyć. W Polsce można w bardzo krótkim czasie zdobyć uprawnienia do prowadzenia zajęć jogi na wszelkiego rodzaju kursach, może to zająć również kilka lat. Jeżeli chce się zdobyć uprawnienia do uczenia jogi metodą B.K.S. Iyengara, należy ukończyć trzyletni trening nauczycielski. Treningi takie prowadzone są pod patronatem Stowarzyszenie Jogi Iyengara w Polsce przez osoby do tego uprawnione (posiadające najwyższe stopnie nauczycielskie). Potencjalni nauczyciele w trakcie nauki nie tylko praktykują asany i pranajamę, ale poznają podstawy anatomii, filozofii, metodyki nauczania. Kurs nauczycielski zakończony jest egzaminem teoretycznym i praktycznym (również z nauczania). Certyfikaty pochodzą z Indii.
Rzadko kiedy osoby przychodzące na zajęcia pytają o przygotowanie nauczyciela do prowadzenia zajęć. A szkoda…

Czyli rozumiem mieszkańcy Chyb i wszyscy uczestnicy zajęć są w najlepszych rękach?

Barbara Majewska: Mam nadzieję. Filip (mój syn) również ukończył kurs nauczycielski jogi wg metody Iyengara.

A kiedy przyszła ta myśl, to światło kiedy Pani zrozumiała, że to jest coś dla Pani? Że to właśnie tą drogą chce Pani iść? Że chce Pani pomagać sobie i innym?

Barbara Majewska: Z wykształcenia jestem inżynierem, ukończyłam politechnikę i pracowałam przez wiele lat w swoim zawodzie. Przez kilka ostatnich lat pracowałam również jako dyrektor sprzedaży i marketingu. Praca na tego rodzaju stanowisku wymaga pełnej koncentracji i zaangażowania na realizacji celów firmy. Zupełnie przypadkiem trafiłam na zajęcia jogi. To było miejsce, gdzie po raz pierwszy od dłuższego czasu poczułam, że potrafię przez półtorej godziny nie myśleć o pracy, tylko skupić się na sobie i na tym co się dzieje na sali. To mi się bardzo spodobało. To było jak głęboki oddech, nabranie dystansu do wielu spraw. Po 2,5 latach ćwiczenia jogi doszłam do wniosku, że chcę zostać nauczycielem jogi i zostawić wszystko za sobą.

Czyli zdobyła Pani tą mądrość widzenia rzeczy ważnych, na którą niektórzy czekają całe życie? Przecież rzadko kto z nas ma w dzisiejszym świecie umiejętność skupiania się na własnych potrzebach i wsłuchania się w siebie.

Barbara Majewska: Tak, rzeczywiście ogromnie trudno jest nam podejmować decyzje o zmianach w swoim życiu. Bo często jak już wsiądziemy do danego pociągu, to trudno z niego wysiąść w biegu. Ja już widocznie miałam wiele lat życia zawodowego za sobą i stwierdziłam, że teraz moja praca może być przydatna w inny sposób.

No właśnie, jaki jest powód dla którego ludzie przychodzą do Pani na ćwiczenia? Czego szukają?

Barbara Majewska: Ludzie szukają różnych rzeczy. Część ludzi przychodzi ponieważ ma problemy zdrowotne (przede wszystkim z kręgosłupem), wiele ludzi przychodzi na zajęcia nie mając zielonego pojęcia na czym polega joga. Przychodzą bo „ktoś“ im zasugerował jogę , np. rehabilitant, lekarz, koleżanka, coś poczytał na ten temat lub ponieważ joga jest modna. Przychodzą aby polepszyć swój stan zdrowia i zrobić coś dla siebie. Często traktują jogę jako jakąkolwiek formę ruchu. Wraz z upływem czasu uczestniczymy w zajęciach jogi ponieważ mamy pewność, że joga mocno wpływa na nasze samopoczucie. Zauważamy ścisłą zależność między ciałem i umysłem. Ciało staje się silne, organy wewnętrzne pracują lepiej, stajemy się bardziej radośni, inaczej reagujemy na stres Nabieramy dystansu do siebie i do pewnych problemów. Człowiek staje się spokojniejszy i potrafi ocenić co jest ważne i pilne, a co mniej ważne.

A jak wyglądają statystyki, jaka ilość kobiet i mężczyzn uczestniczy w tego typu zajęciach?

Barbara Majewska: Zdecydowana większość to kobiety – 80%. Od 14 do 70 lat wzwyż. Panów jest zdecydowanie mniej, ale na przestrzeni czasu przychodzi ich coraz więcej.

Czy jeżeli chciałabym dołączyć do Pani zajęć, czy muszę w związku z tym zapisać do grupy początkującej? Czy to są zajęcia, które mogę szybko opanować?

Barbara Majewska:  Jeżeli ktoś chce dołączyć do ćwiczeń, to wybieramy dla niego odpowiednią pod względem możliwości fizycznych i zdrowotnych grupę. Mamy też zwyczaj, że we wrześniu i na początku października zawsze wracamy do podstaw i w związku z tym uczymy wszystkich instrukcji od początku. Pozycje wykonujemy w zależności od własnych możliwości. Czasem korzystamy z pomocy, czasem trwamy krócej w pozycji lub wykonujemy pozycję alternatywną.

Czy joga to dla Pani sposób na życie?

Barbara Majewska: Tak. Oczywiście traktuję to, co robię jako moją pracę, ale nie tylko. Jest to rodzaj pracy, którą się lubi. Na zajęcia przychodzą ludzie z dobrą energią, wszyscy są pozytywnie nastawieni do świata. Powstają tu ciepłe relacje, a nawet przyjaźnie między uczestnikami zajęć, również między mną a nimi. Nie spotykam tu ludzi niezadowolonych z życia, a jeżeli potrzebują się podzielić swoim problemami z innymi, to też znajdują tu dla siebie miejsce.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Zajęcia jogi prowadzone w Klubie Jogi w Chybach odbywają się w następujących dniach i godzinach:

Poniedziałek: 8.15-9.45, 17.30-19.00, 19.30-21.00
Wtorek: 17.45-19.15, 19.45-21.15
Środa: 8.15-9.45, 17.30-19.00, 19.30-21.00
Czwartek: 17.45-19.15, 19.45-21.15
Piątek: 8.15-9.45
Sobota: 9.00-10.30

Joga dla dzieci: czwartek 16.30-17.30

Dodaj komentarz

Proudly developed by Webzooh & Szajba Copyright ⓒ 2015 Meet Me