Doradztwo żywieniowe obejmuje szeroki zakres działań mających na celu poprawę samopoczucia, redukcję niekorzystnych dla zdrowia czynników odżywczych i uświadomienie znaczenia właściwego odżywiania dla jakości naszego życia. Spotkajmy się!

Dowiedz się jak mogę Ci pomóc

Doradztwo żywieniowe obejmuje szeroki zakres działań mających na celu poprawę samopoczucia, redukcję niekorzystnych dla zdrowia czynników odżywczych i uświadomienie znaczenia właściwego odżywiania dla jakości naszego życia. Spotkajmy się!

Dowiedz się jak możemy Ci pomóc

Centrum Doradztwa Żywieniowego

Nawodnienie organizmu

Odwodniony organizm nie działa prawidłowo! Jaką rolę ma woda w organizmie? Jak więcej pić?

23 listopada 2015.Magdalena Piechocka.0 polubień.2 komentarze

Jak ważne jest prawidłowe nawodnienie organizmu?

Nawodnienie organizmu w zimie jest nie mniej ważne, niż w letnie upały, a jednak często zimą o tym zapominamy i ostatecznie przyjmujemy zbyt mało płynów. Woda w organizmie człowieka to zdecydowanie najważniejszy składnik budulcowy. Stanowi 50­-55% masy ciała kobiet, 60­-65% masy ciała mężczyzn. Zapotrzebowanie na wodę jest kwestią dość indywidualną i zależy od wielu czynników między innymi od masy ciała, aktywności fizycznej, stanu zdrowia, celu jaki chcemy osiągnąć – odchudzanie, oczyszczenie organizmu itp.

Rola wody w organizmie:

  1. tworzy środowisko, dzięki któremu mogą zachodzić wszystkie najważniejsze czynności życiowe
  2. jako główny składnik krwi przenosi wszystkie potrzebne substancje odżywcze do każdej komórki w Twoim ciele
  3. oczyszcza i odtruwa organizm usuwając z niego (z potem i moczem) toksyny lub zbędne produkty przemiany materii
  4. poprzez pocenie umożliwia Ci pozbycie się nadmiaru ciepła i ochłodzenie się
  5. nawilża oczy i skórę
  6. rozpuszcza elektrolity (sole mineralne), gwarantując właściwe funkcjonowanie komórek
  7. warunkuje szereg procesów fizjologicznych m.in. zapewnia odpowiednie warunki do pracy płuc

Prawidłowe nawodnienie to utrzymanie wystarczającej ilości płynów w organizmie, zaś zbyt mała ilość wody to odwodnienie, do czego nie możemy dopuścić. Odwodniony organizm nie działa prawidłowo!

Objawy zbyt małego nawodnienia: 

  1. osłabienie, złe samopoczucie, senność, zawroty głowy, omdlenia
  2. szarość, suchość, mała elastyczność skóry
  3. zwolnienie przemiany materii, pracy układu trawienia, bóle brzucha, kolki, zaparcia
  4. skurcze, bóle mięśniowe
  5. zaburzenie pracy układu krwionośnego, spadek ciśnienia krwi
  6.  zaburzenia pracy układu nerwowego, rozdrażnienie, poddenerwowanie

Ile wody potrzebuje nasz organizm?

Codziennie twoje ciało pozbywa się wody z wydychanym powietrzem, moczem i potem. Aby czuć się dobrze i być zdrowym, trzeba ją uzupełniać. Można to robić pijąc napoje i jedząc obfitujące w wodę pokarmy. Pilnowanie ilości pitej wody może być kłopotliwe, ponieważ opinie specjalistów często się zmieniają. W 2004 roku Instytut Medyczny w USA ustalił zasadę 8 szklanek wody dziennie. Specjaliści zgodzili się, że 2,7 litra dla kobiet i 3,7 litra wody dziennie dla mężczyzn to odpowiednia dawka. Zasada dotyczy wody dostarczanej do organizmu z różnych źródeł – zarówno napojów jak i jedzenia.

Ilość wody dostarczanej do organizmu z jedzenia różni się w zależności od diety, czy nawyków żywieniowych, np. większa ilość spożywanych owoców i warzyw oznacza większą ilość przyjmowanej wody. Im więcej pokarmów przyjmujemy, tym więcej będziemy musieli dostarczyć wody, aby odpowiednio nawodnić organizm ­ na 1 kalorię przypadnie 1 mililitr wody. Zatem w przypadku osoby, która spożywa 2 000 kalorii – powinno przyjąć się 2,0 litry wody. Należy tutaj pamiętać, że wliczamy również wodę pobraną z pokarmów i wytwarzaną poprzez procesy metaboliczne (które łącznie stanowią około połowy całości wody pobieranej w ciągu dnia przez organizm).

Jak pić więcej wody?

  1. butelka zawsze pod ręką-­ pamiętajmy, by zawsze nosić przy sobie małą butelkę z wodą- dzięki temu będziemy częściej po nią sięgać popijając od czasu do czasu
  2. małe łyki w przerwach– ­ picie często, ale małymi łykami lepiej zaspokoi pragnienie i pozwoli organizmowi na dobre przyswojenie wypitej wody oraz wpłynie na naszą koncentrację
  3. woda nie tylko w butelce- ­ spożywaj owoce i warzywa o dużej zawartości wody (np. pomidory, arbuzy, truskawki)
  4. nie rezygnuj z zup– szybkie w przygotowaniu, dają wiele możliwości smakowych i dostarczają wody
  5. pij w nocy– ­ zostawiaj szklankę z wodą na noc przy łóżku, aby mieć ją pod ręką w razie nocnej pobudki oraz tuż po wstaniu
  6. przypominaj– ­ jeśli kompletnie nie pamiętamy o piciu, ustawiajmy sobie przypomnienia w telefonie, zróbmy odpowiedni napis na pulpicie komputera albo zostawiajmy karteczki z przypomnieniami w różnych miejscach

2 komentarze

Dodaj komentarz

Proudly developed by Webzooh & Szajba Copyright ⓒ 2015 Meet Me