Doradztwo żywieniowe obejmuje szeroki zakres działań mających na celu poprawę samopoczucia, redukcję niekorzystnych dla zdrowia czynników odżywczych i uświadomienie znaczenia właściwego odżywiania dla jakości naszego życia. Spotkajmy się!

Dowiedz się jak mogę Ci pomóc

Doradztwo żywieniowe obejmuje szeroki zakres działań mających na celu poprawę samopoczucia, redukcję niekorzystnych dla zdrowia czynników odżywczych i uświadomienie znaczenia właściwego odżywiania dla jakości naszego życia. Spotkajmy się!

Dowiedz się jak możemy Ci pomóc

Centrum Doradztwa Żywieniowego

Rozmaryn lekarski- właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni

Rozmaryn to przyprawa bardzo często używana w kuchni. Niewiele z nas zna jednak właściwości lecznicze tego zioła.

15 października 2016.Magdalena Piechocka.0 polubień.0 Komentarzy

Rozmaryn lekarski

Rozmaryn to przyprawa bardzo często używana w kuchni. Do potraw możemy używać zarówno rozmarynu świeżego jak i suszonego. Niewiele z nas zna jednak właściwości lecznicze tego zioła.

Pachnące ziele „pogłębia” smak każdej potrawy, zarówno kwaśnej, jak i słodkiej, do której jest dodane. Rozmaryn lekarski dodaje się do jagnięciny, wieprzowiny, mięsa z królika, cielęciny, kiełbasek oraz mięs duszonych, jak również do kurczaków, kaczek, ryb, potraw z jajek. Zioło to jest także dodawane do galaretek, dżemów, ciastek oraz ciast.

Rozmaryn lekarski dodaje się do sałatek i potraw warzywnych sporządzonych z takich warzyw jak: szparagi, brokuły, kalafior, kabaczek, zielony groszek, fasola, ziemniaki czy cukinia.

Napary z liści rozmarynu wskazane są w zaburzeniach trawienia. Działają rozkurczowo w obrębie przewodu pokarmowego, słabo moczopędnie i wiatropędnie. Przywracają normalną perystaltykę jelit, zwiększają przepływ żółci z pęcherzyka żółciowego do dwunastnicy. Rozmaryn lekarski jest cudownym środkiem odżywczym szczególnie dla serca, mózgu oraz układu nerwowego. Poprzez zwiększenie przepływu krwi do głowy, rozmaryn lekarski pobudza mózg oraz podnosi koncentrację. Zioło to jest również stosowane w leczeniu nerwowości, napięcia nerwowego, wyczerpania, letargii, depresji, problemów ze spaniem, jak również służy jako środek odżywczy podczas rekonwalescencji.

Oprócz tego mają działanie wzmacniające. Osobom wyczerpanym i rekonwalescentom zaleca się picie naparu z łyżeczki suchych liści na szklankę wrzątku, po ćwierć szklanki 3 razy dziennie przez kilka dni. Ma to na celu podwyższenie sprawności i ogólne wzmocnienie organizmu.

Rozmaryn lekarski zawiera olejki lotne, które są antyseptyczne, z właściwościami przeciwbakteryjnymi oraz przeciwgrzybicznymi. Wspomagają one funkcjonowanie systemu odpornościowego. Poprzez zwiększenie cyrkulacji w obrębie skóry, rozmaryn lekarski powoduje zwiększenie wydzielania potu przez co staje się doskonałym środkiem w obniżaniu wysokiej gorączki.

Herbatka z rozmarynu lekarskiego

Herbatka sporządzona z rozmarynu lekarskiego jest wspaniałym środkiem odświeżającym jamę ustną, jak również świetną płukanką do ust w celu pozbycia się nieprzyjemnego oddechu. A oto przepis:

W około 0.5 l gotowanej wody zdjętej z ognia zaparzać 3 łyżeczki suszonych kwiatów lub liści rozmarynu lekarskiego przez około 30 minut pod przykryciem. Następnie płyn odcedzić i umieścić w lodówce. Płukać nim jamę ustną każdego ranka lub kilka razy w czasie dnia.

Dodaj komentarz

Proudly developed by Webzooh & Szajba Copyright ⓒ 2015 Meet Me