Doradztwo żywieniowe obejmuje szeroki zakres działań mających na celu poprawę samopoczucia, redukcję niekorzystnych dla zdrowia czynników odżywczych i uświadomienie znaczenia właściwego odżywiania dla jakości naszego życia. Spotkajmy się!

Dowiedz się jak mogę Ci pomóc

Doradztwo żywieniowe obejmuje szeroki zakres działań mających na celu poprawę samopoczucia, redukcję niekorzystnych dla zdrowia czynników odżywczych i uświadomienie znaczenia właściwego odżywiania dla jakości naszego życia. Spotkajmy się!

Dowiedz się jak możemy Ci pomóc

Centrum Doradztwa Żywieniowego

Suplementacja jesienią

Jesienne przesilenie odbija się na cerze, włosach i paznokciach a przede wszystkim na samopoczuciu. Co robić, by móc w pełni cieszyć się nadchodzącymi miesiącami?

20 listopada 2015.Magdalena Piechocka.0 polubień.0 Komentarzy

Jakie suplementy przyjmować w okresie jesiennym?

Jesień jest dla naszego organizmu bardzo wymagająca. Dieta uboga w minerały i witaminy, mniej światła, chłód i deszcze powodują, że czujemy się osłabieni, senni i jesteśmy podatni na infekcje. Jesienne przesilenie odbija się też na cerze, włosach i paznokciach a przede wszystkim na samopoczuciu. Co robić, by móc w pełni cieszyć się nadchodzącymi miesiącami?

Po pierwsze: tran!

Bardzo dobrym sposobem, polecanym również dzieciom, jest zażywanie w okresie jesienno­zimowym tranu. Tran to ciekły tłuszcz otrzymywany ze świeżej wątroby dorsza atlantyckiego lub innych ryb z rodziny dorszowatych. Ma specyficzny zapach i smak. Dzięki postępie medycyny dzisiejszy tran jest o wiele lepszy. Występuje w postaci żelowych kapsułek. Dostarcza on niezbędnych witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega­3. Kwasy tłuszczowe Omega­ 3 spowalniają starzenie się komórek, zmniejszają ryzyko zawałów serca, korzystnie wpływają na wzrost kości, zębów i proces widzenia. W tranie zawarte są także witamina A (utrzymuje prawidłowy stan skóry, włosów i paznokci, chroni nabłonek układu oddechowego przed drobnoustrojami, jest niezbędna w procesie widzenia) czy witamina E (chroni komórki przed utleniaczami, wzmacnia ścianę naczyń krwionośnych i chroni czerwone krwinki przed przedwczesnym rozpadem). Tran dostępny jest w każdej aptece, łączy on w sobie wszystkie cenne właściwości zdrowotne więc warto pamiętać o nim szczególnie jesienią.

Po drugie: witamina D!

Niedobory witaminy D występują u prawie 1 mld ludzi na świecie. Jej stężenie w naszym organizmie wzrasta jedynie w okresie lata. Do powierzchni ziemi w naszej strefie klimatycznej dociera wtedy zdecydowanie więcej promieni słonecznych. Dzięki niemu w skórze człowieka wytwarzana jest witamina D. Od października nasłonecznie jest już mało intensywne, a w ślad za tym spada poziom witaminy D. Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko krzywicy u dzieci i powstania zbyt małej masy kostnej, co w okresie dorosłości zwiększa groźbę powstania osteoporozy. Osłabia również mięśnie i układ odpornościowy. Zapraszam do wcześniejszego postu, poświęconego witaminie D i jej dawkowaniu: Witamina D- zimowe paliwo!

Po trzecie: cynk i selen!

Skutkiem wakacyjnych zaniedbań – kąpieli w słonej wodzie, plażowych upięć i stylizacji, a także zwyczajnych słonecznych oparzeń są wysuszone, szorstkie, wypłowiałe włosy. Włosy nie tylko źle wyglądają, ale też zaczynają wypadać. W nie lepszym stanie są nasze paznokcie, które zmęczone ciągłym malowaniem i zabiegami kosmetycznymi reagują rozdwojonymi końcówkami, przebarwioną płytką i łamliwością. Jednym i drugim przyda się regeneracja, ale kosmetyki pielęgnacyjne to nie wszystko. Włosy i paznokcie potrzebują też wzmocnienia od środka, a to zapewni im cynk i selen.

Po czwarte: witaminy z grupy B!

Jesienna aura obniża koncentrację i zdolność zapamiętywania, negatywnie wpływa na skuteczność i wydajność pracy. Jesteśmy znużeni, senni, nasza forma psychiczna spada. Także w pracy zmniejsza się nasza efektywność i kreatywność. Witaminy z grupy B mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i hormonalnego, poprawę koncentracji, zwiększanie energii, zmniejszanie poczucia zmęczenia i poprawę samopoczucia. Niestety, nasz organizm nie wytwarza ich samodzielnie, dlatego sami musimy zadbać o ich dostarczenie.

Po piąte: magnez!

Magnez stabilizuje pracę układu nerwowego w naszym organizmie, niedobór tego pierwiastka może objawiać się rozdrażnieniem, nerwowością, kołataniem serca, zmęczeniem, bezsennością oraz skurczami mięśni. Magnez poprawia pracę naszego mózgu oraz wzmacnia układ sercowo­naczyniowy.

Wszystkie wymienione witaminy można znaleźć w różnego rodzaju suplementach diety i preparatach witaminowych, dostępnych w kapsułkach czy syropach. W zależności od potrzeb, można wybrać suplement diety z jedną z witamin lub wszystkie witaminy na jesień w jednej kapsułce. Takie wielowitaminowe preparaty zawierają na ogół także niezbędne mikroelementy. Ja mam swoje ulubione i sprawdzone w działaniu suplementy: Omega 3 +E, Restorate oraz Activize Oxy Plus. Ten zestaw całkowicie zabezpiecza ewentualne braki.

Uwaga!

Jeżeli cierpisz na choroby przewlekłe, zanim kupisz suplement diety:

» Zapytaj swojego lekarza, farmaceutę lub dietetyka, czy nie będzie on kolidował z już przyjmowanymi lekami.

» Dowiedz się, czy na pewno ci pomoże, czy jest ryzyko, że może zaszkodzić.

» Czytaj ulotki, by nie przekroczyć dziennego zapotrzebowania na składniki odżywcze.

Dodaj komentarz

Proudly developed by Webzooh & Szajba Copyright ⓒ 2015 Meet Me