Doradztwo żywieniowe obejmuje szeroki zakres działań mających na celu poprawę samopoczucia, redukcję niekorzystnych dla zdrowia czynników odżywczych i uświadomienie znaczenia właściwego odżywiania dla jakości naszego życia. Spotkajmy się!

Dowiedz się jak mogę Ci pomóc

Doradztwo żywieniowe obejmuje szeroki zakres działań mających na celu poprawę samopoczucia, redukcję niekorzystnych dla zdrowia czynników odżywczych i uświadomienie znaczenia właściwego odżywiania dla jakości naszego życia. Spotkajmy się!

Dowiedz się jak możemy Ci pomóc

Centrum Doradztwa Żywieniowego

Wiosna według TMC

Jak zadbać o organizm podczas zmiany pory roku?

21 kwietnia 2018.Kasia Śmiałek.0 polubień.0 Komentarzy

Wiosna to początek nowego życia i okres niezwykle wyczekiwany. Tęskne wypatrywanie promieni ciepłego słońca skłania nas do zakładania lżejszych ubrań. Z powodu zmian klimatycznych, które są związane z przechodzeniem jednej pory roku w drugą nasz organizm jest narażony na niestabilność. W tradycji chińskiej okres pomiędzy poszczególnymi porami roku nazywa się dojo (centrum).

Pory roku w kalendarzu chińskim różnią się od tych przyjętych w zachodnim astronomicznym podziale roku. Przesilenie wiosenne i jesienne, to odpowiednio półmetek wiosny i jesieni w kalendarzu chińskim. Wiosenne dojo jest szczególne, bowiem jest związane z nowym cyklem astrologicznym.
Według TMC w czasie przechodzenia do wiosny powinniśmy pomyśleć o żywności, która posiada naturalny smak słodki o odcieniach żółtego i aromatycznych (ale nie ostrych) przyprawach. Na wiosnę wątroba i pęcherzyk żółciowy zasilane są najwyższą ilością energii i są najbardziej podatne na odnowę. Wskazane będą potrawy ze zbóż, szczególnie kaszy jaglanej, słodkich warzyw i strączków, które odtruwają organizm. Osoby jedzące mięso powinny w tym czasie ograniczyć je do gotowanej wołowiny, korzystnie byłoby zrobić sobie kilkudniową dietę zbożowo-
warzywną.
Wiosna to również odpowiednia pora na dodawanie potraw kiełków, które mają ogromny potencjał energii życiowej qi. Kiełkować można zboża (pszenicę, grykę, proso, owies), rośliny strączkowe (fasolę mung, soczewicę i inne), nasiona warzyw (brokuły, gorczycę, rzodkiewkę, rzeżuchę i inne).

Polecane techniki wiosennego gotowania:
1. krótkie duszenie lub gotowanie
2. fermentacja
3. gotowanie w szybkowarze (np. twardych zbóż)

Odpowiednio przygotowany na zmianę pory roku organizm, pomoże nam przejść przez przesilenie wiosenne bez uciążliwych schorzeń i dolegliwości.

Dodaj komentarz

Proudly developed by Webzooh & Szajba Copyright ⓒ 2015 Meet Me