Doradztwo żywieniowe obejmuje szeroki zakres działań mających na celu poprawę samopoczucia, redukcję niekorzystnych dla zdrowia czynników odżywczych i uświadomienie znaczenia właściwego odżywiania dla jakości naszego życia. Spotkajmy się!

Dowiedz się jak mogę Ci pomóc

Doradztwo żywieniowe obejmuje szeroki zakres działań mających na celu poprawę samopoczucia, redukcję niekorzystnych dla zdrowia czynników odżywczych i uświadomienie znaczenia właściwego odżywiania dla jakości naszego życia. Spotkajmy się!

Dowiedz się jak możemy Ci pomóc

Centrum Doradztwa Żywieniowego

Witamina D- zimowe paliwo!

Witaminę D nazywa się "słoneczną", bo nasz organizm wytwarza ją pod wpływem promieni UV

26 października 2015.Magdalena Piechocka.0 polubień.2 komentarze

Witamina D

Witaminę D nazywa się „słoneczną”, bo nasz organizm wytwarza ją pod wpływem promieni UV. Wystarczy na kilkanaście minut dziennie wystawić twarz i ramiona do słońca, by organizm otrzymał jej odpowiednią porcję. Zbliża się zima więc polecam naładować zapasowe akumulatory pięknym, jesiennym słońcem! Ponieważ w okresie zimowym słońca jest jak na lekarstwo, a ciało mamy szczelnie zakryte, korzystajmy z pięknej jesiennej pogody. Nadmiar witaminy D wytworzonej pod wpływem promieniowania słonecznego jest magazynowany w organizmie w tkance tłuszczowej i uwalniany do krwiobiegu przez około dwa miesiące!

W literaturze można się spotkać ze stanowiskiem, że witamina D jest nie witaminą, a  prohormonem . Stanowisko to ma potwierdzać fakt złożoności jego działania. Wymienia się tu takie schorzenia rakowe jak rak piersi, prostaty czy tarczycy, gdzie witamina D ma właściwości nie tylko prewencyjne ale również niszczące komórki rakowe. Ponadto wymienia pozytywny wpływ na prawidłowe ciśnienie krwi, przeciwdziałanie chorobie Alzheimera, czy grypie. Pacjentom cierpiącym na osteoporozę  autor zaleca nawet 10 000 IU, zaś w prewencji osteoporozy 5000 IU!*

*Dr Michael E.Platt Die Hormonrevolution, VAK Verlags GmbH Kirchzarten bei Freiburg.

Objawy niedoboru

Jedną z przyczyn większej skłonności do infekcji zimą jest brak promieni słonecznych, a co za tym idzie ­ niedobór witaminy D. Objawy:

  • bóle kostno­mięśniowe
  • depresja,
  • uczucie zmęczenia
  • utrata apetytu,
  • biegunka,
  • bezsenność,
  • zaburzenia widzenia,
  • niesmak i pieczenie w jamie ustnej i gardle.

Prawidłowa ilość witaminy D i niezaburzone procesy jej przemian są niezbędne do wchłaniania wapnia i fosforu, zapewnienia prawidłowej ilości tych pierwiastków w organizmie. Niedostateczna ilość tej witaminy przyczynia się do rozwoju krzywicy u małych dzieci, a u dorosłych do osteoporozy. Innymi niepożądanymi efektami niedoboru tej witaminy są skłonności do infekcji, zaburzenia gospodarki węglowodanowo­tłuszczowej czy zwiększona częstość zachorowań na choroby układu sercowo­naczyniowego! To oczywiście niepełna lista, a najbardziej znane i dotąd przebadane schorzenia wiązane z niedoborem witaminy D.

Suplementacja witaminy D? TAK!

Eksperci zalecają suplementację witaminy D przez cały rok. Suplementacja jest różna u dzieci, dorosłych, osób starszych, kobiet w ciąży, a także u osób z grup ryzyka niedoboru, m.in. otyłych, pracujących nocą oraz z ciemną karnacją skóry. Normy spożycia witaminy D dla Europy Środkowej w 2013 roku opracował Zespół Ekspertów i opublikował je w czasopiśmie Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego ­ „Endokrynologia Polska”. Są to rekomendowane dawki witaminy D zarówno dla osób zdrowych, jak i dla tych z grup ryzyka niedoboru tej witaminy.

Wytyczne te opracowano dla wszystkich grup wiekowych populacji Europy Środkowej. Sprawdź, jakie są normy spożycia witaminy D dla Ciebie!

Źródła witaminy D

Jedna z odmian witaminy D jest wytwarzana przez pod wpływem działania promieni ultrafioletowych. Na rynku istnieje również wiele suplementów diety ale głównym źródłem witaminy D w organizmie są spożywane pokarmy. Do produktów bogatych w witaminę D należą tłuste ryby morskie (tuńczyk, łosoś, śledź, makrela), jajka, produkty mleczne, sery dojrzewające oraz suszone na słońcu grzyby.

2 komentarze

  • Ania . 10 stycznia 2016 . Odpowiedz

    Dobrze napisane. I zdecydowanie suplementacja jest potrzebna, za mało słońca u nas, a dietą nie sposób dostarczyć dzienne zapotrzebowanie. Od jakiegoś czasu stosuję Gold Vit D Max 2000 j.m. i dopiero przy tym suple widzę efekty działania witaminy D i sądzę, że liczy się jakość iwysoka przyswajalność suplementu.

Dodaj komentarz

Proudly developed by Webzooh & Szajba Copyright ⓒ 2015 Meet Me