Doradztwo żywieniowe obejmuje szeroki zakres działań mających na celu poprawę samopoczucia, redukcję niekorzystnych dla zdrowia czynników odżywczych i uświadomienie znaczenia właściwego odżywiania dla jakości naszego życia. Spotkajmy się!

Dowiedz się jak mogę Ci pomóc

Doradztwo żywieniowe obejmuje szeroki zakres działań mających na celu poprawę samopoczucia, redukcję niekorzystnych dla zdrowia czynników odżywczych i uświadomienie znaczenia właściwego odżywiania dla jakości naszego życia. Spotkajmy się!

Dowiedz się jak możemy Ci pomóc

Centrum Doradztwa Żywieniowego

Zioła na przeziębienie dla dzieci i dorosłych.

Jedną z metod leczenia przeziębienia może być leczenie ziołami.

9 stycznia 2018.Kasia Śmiałek.1 Like.0 Komentarzy

Zioła na przeziębienie

Jedną z metod leczenia przeziębienia może być leczenie ziołami. Gdy jesteśmy zestresowani, zmęczeni łatwiej, szczególnie jesienno-zimową porą łatwiej o infekcję. Najczęściej dokucza nam katar, kaszel, ból gardła i stan podgorączkowy. Większość gotowych preperatów, które możemy kupić w aptece bez recepty bazuje na ziołach. W wielu z nich zajdziemy prawoślaz, tymianek, podbiał czy szałwię. W początkowym stadium przeziębienia, zanim wybierzemy się do apteki polecamy wypróbować zioła.

Jakie zioła pomogą nam uporać się z przeziębieniem?

1. Czarny bez
Posiada silne działanie rozgrzewające, przeciwzapalne i napotne. Owoce czarnego bzu zawierają witaminę C oraz witaminy z grupy B. Roślina zastosowana do płukania gardła zmniejsza ból i poczucie ogólnego rozbicia związane z przeziębieniem. Stosuje się go w dolegliwościach układu oddechowego, np. przy katarze. Napar z liści lub odwar z kory mogą posłużyć jako płyn do płukania jamy ustnej i gardła. Bez czarny, zarówno kwiaty, jagody, liście i kora, można dostać bez recepty w sklepach zielarskich.

2. Lipa
Pomaga organizmowi w pozbyciu się szkodliwych substancji przez swoje silne działanie napotne. Oprócz tego działa uspokajająco i przeciwbólowo. Szczególnie polecana małym dzieciom i osobom starszym. Jest również pomocna w bezsenności oraz bólach głowy wywołanych katarem.

3. Mięta pieprzowa
Obniża gorączkę w przeziębieniu i grypie. Medycyna chińska stosuje miętę pieprzową w bólach głowy i kaszlu. Poleca się dodawanie szczypty mięty do herbaty, np. razem z kwiatami czarnego bzu.

4. Szałwia
Bardzo popularne zioło, z szerokim zastosowaniem. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Pomocna w przypadku bólu gardła. Zalecane jest stosowanie płukanek na bazie szałwii w celu załagodzenia infekcji.

5. Tymianek
Zawiera olejek eteryczny. Działa wykrztuśnie i bakteriobójczo. Poleca się sporządzanie naparu i picie go kilka razy dziennie. Napar powinien być przygotowywany każdorazowo na nowo.

6. Porost islandzki
Stosowany jest w schorzeniach górnych dróg oddechowych jako lek osłaniający, łagodzący stany zapalne błon śluzowych gardła, przełyku. Odwar przygotowuje się z 2-4 g ziela na szklankę wody i krótko gotuje. Pić należy po łyżce stołowej 3 razy dziennie.

7. Prawoślaz lekarski
Roślina ta zawiera w sobie znaczne ilości śluzu, który ma działanie osłaniające błonę śluzową górnych dróg oddechowych. Najczęściej stosuje się to zioło w postaci syropu – 2-3 razy dziennie po 1 łyżce stołowej.

8. Krwawnik pospolity
Roślina ta zawiera kwas salicylowy, azuleny, flawonoidy, kwasy roślinne i sole mineralne obfitujące w związki manganu. Dzięki tym związkom krwawnik pospolity ma właściwości przeciwzapalne i rozkurczowe, zatrzymujące krwawienie. Działa również napotnie i dzięki temu jest szczególnie skuteczny w przeziębieniach i grypie.

9. Rumianek
Jest to najbardziej znane i najczęściej wykorzystywane zioło. Działa przeciwzapalnie, przeciwalergicznie, a także kojąco, może być także stosowany do inhalacji przy katarze. Jest szczególnie polecany jako herbatka w okresie przeziębienia.

Dodaj komentarz

Proudly developed by Webzooh & Szajba Copyright ⓒ 2015 Meet Me