Doradztwo żywieniowe obejmuje szeroki zakres działań mających na celu poprawę samopoczucia, redukcję niekorzystnych dla zdrowia czynników odżywczych i uświadomienie znaczenia właściwego odżywiania dla jakości naszego życia. Spotkajmy się!

Dowiedz się jak mogę Ci pomóc

Doradztwo żywieniowe obejmuje szeroki zakres działań mających na celu poprawę samopoczucia, redukcję niekorzystnych dla zdrowia czynników odżywczych i uświadomienie znaczenia właściwego odżywiania dla jakości naszego życia. Spotkajmy się!

Dowiedz się jak możemy Ci pomóc

Centrum Doradztwa Żywieniowego

Jesienna kuchnia: czas na kaszę!

Najlepsza dla zdrowia i szczupłej figury

25 września 2015.Magdalena Piechocka.0 polubień.0 Komentarzy

Czas na kaszę!

Produkty zbożowe, w tym kasze powinny stanowić podstawę codziennej diety zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Spożywanie kasz jest niezwykle istotne, gdyż dostarczają wiele cennych składników mineralnych, witamin, a także węglowodanów i błonnik. Indeks glikemiczny kasz jest niski, dlatego też zalecane są one w odchudzaniu, jak również diabetykom.

Czym jest kasza?

Kasza to nasiona zbóż, oczyszczone z części ziarna, które są niejadalne. W zależności od rodzaju zboża, z którego ją pozyskujemy, dzielimy kasze na: jęczmienne, gryczane, owsiane, pszenne, z prosa, kukurydziane oraz ryż.

W zależności od stopnia rozdrobnienia, są to: krupa (całe ziarno pozbawione łuski i czasami polerowane), kasze łamane (całe pozbawione łuski ziarno podzielone na mniejsze części) i drobne (powstają w wyniku polerowania wcześniej połamanych ziaren).

Kasza dla każdego:

Dla kobiet w okresie menopauzy– ­ duża ilość przeciwutleniaczy, znajdujących się w kaszy gryczanej, spowalnia procesy starzenia ­ nie tylko te zachodzące w skórze, powodujące zmarszczki, ale również całego układu krwionośnego czy nerwowego.

Dla mamy i jej dziecka- ­ kobietom planującym ciążę, spodziewającym się dziecka, młodym mamom karmiącym piersią zaleca się regularne spożywanie kaszy. Kasza gryczana zawiera dużą ilość kwasu foliowego, który jest odpowiedzialny za prawidłowy rozwój płodu. Kasze zawierające gluten (pszenne, jęczmienne i orkiszowe) podajemy dzieciom dopiero w dziesiątym miesiącu życia. Młodsze dzieci mogą jeść kasze bezglutenowe: gryczaną, jaglaną, kukurydzianą oraz tapiokę i ryż. Poza tym o wprowadzeniu kaszy do diety malucha decyduje jej ziarnistość. Na początek najlepsze są kaszki bardzo rozdrobnione.

Dla bezglutenowców – nie wszyscy wiedzą, że niektóre rodzaje kaszy, np. kasza gryczana, jaglana czy kukurydziana, są zbożami naturalnie bezglutenowymi. Osoby z nietolerancją glutenu mogą więc sięgać po nie bez obaw i urozmaicać tym samym swoją codzienną dietę o zdrowe i wartościowe produkty.

Dla diabetyków- z powodu niskiego indeksu glikemicznego kasze należą do produktów zbożowych polecanych w diecie cukrzycowej ­ szczególnie te gruboziarniste – gryczna, pęczak.

5 powodów dla których warto jeść kaszę:

1. Jest dobrym źródłem błonnika pokarmowego.

2. Dostarcza wielu cennych składników mineralnych i witamin.

3. Jest łatwa do przygotowania i ma przystępną cenę.

4. Regularne jej spożywanie może ochronić nas przed nadwagą, zaparciami, miażdżycą i udarami.

5. Jest naturalnym, nieprzetworzonym produktem spożywczym.

Przepis na moje ulubione kotleciki z kaszy jaglanej:

Składniki:

1 szklanka ugotowanej kaszy jaglanej (ok. 1/3 szklanki kaszy suchej)

4­5 pieczarek

1 cebula

Sól i pieprz

Olej do smażenia (polecam olej z pestek winogron lub lniany)

6 łyżek otrębów owsianych

Garść natki pietruszki

Przygotowanie:

Suchą kaszę jaglaną przelewamy najpierw zimną wodą, potem wrzątkiem. Następnie wrzucamy do ok. 1 szklanki wrzątku i gotujemy pod przykryciem 10­15 minut. Po tym czasie (jak kasza wchłonie wodę) wyłączamy gaz i pozwalamy kaszy jeszcze chwilę dojść pod przykryciem. Cebulę i pieczarki kroimy i smażymy przez ok. 5­10 minut na patelni na odrobinie oleju. Podczas smażenia solimy i pieprzymy. Nieco przestudzoną kaszę blendujemy razem z duszonymi pieczarkami i cebulą, dodajemy do tego też posiekaną natkę pietruszki. Aby zagęścić masę dodajemy do niej otręby. Formujemy kotleciki, obtaczamy je trochę w pozostałych otrębach lub płatkach owsianych. Smażymy na minimalnej ilości oleju, na małym ogniu do zarumienienia z obu stron.

Smacznego!

Dodaj komentarz

Proudly developed by Webzooh & Szajba Copyright ⓒ 2015 Meet Me