Doradztwo żywieniowe obejmuje szeroki zakres działań mających na celu poprawę samopoczucia, redukcję niekorzystnych dla zdrowia czynników odżywczych i uświadomienie znaczenia właściwego odżywiania dla jakości naszego życia. Spotkajmy się!

Dowiedz się jak mogę Ci pomóc

Doradztwo żywieniowe obejmuje szeroki zakres działań mających na celu poprawę samopoczucia, redukcję niekorzystnych dla zdrowia czynników odżywczych i uświadomienie znaczenia właściwego odżywiania dla jakości naszego życia. Spotkajmy się!

Dowiedz się jak możemy Ci pomóc

Centrum Doradztwa Żywieniowego

Kilka słów o allelopatii

Dlaczego cebula lubi marchewkę? Jednym ze zjawisk występujących w przyrodzie, jest allelopatia, czyli wzajemne oddziaływanie na siebie roślin.

21 sierpnia 2015.Magdalena Piechocka.0 polubień.0 Komentarzy

Kilka słów o allelopatii

Od setek lat wiadomo, że są rośliny, które wydzielają substancje wpływające pozytywnie lub negatywnie na wzrost „sąsiadów”, co zauważali już greccy filozofowie, Demokryt i Teofrast.

Każdy, kto uprawia ogród, wie, że na przykład cebula „lubi się” z marchewką, warto je więc sadzić obok siebie. Dlaczego? Bo wzajemnie chronią się przed szkodnikami: zapach cebuli odstrasza połyśnicę marchwiankę, a zapach marchwi – śmietkę cebulankę.

„Kilka lat temu przeprowadziłam się na wieś, by uprawiać swój kawałek ziemi. Zasada, która towarzyszy mi od początku, to zero chemii. Staram się za to korzystać z wiedzy dotyczącej ekologicznej czy – bardziej wolę to określenie – naturalnej uprawy roślin.”Joanna Bosakowska dla gazety wyborcza.pl Poznań

Przykładów na wzajemne korzystne oddziaływanie roślin jest więcej, warto więc w rzędach obok siebie, siać/sadzić selera z pomidorem, czosnek z truskawką, ogórek z sałatą, czy kapustę z selerem korzeniowym.

Chrzan, podobnie jak bób, odstrasza stonkę ziemniaczaną, więc jest pożądanym sąsiadem dla ziemniaków. Bielinek kapustnik nie lubi zapachu szałwii.

Wśród warzyw powinny też rosnąć kwiaty: aksamitki, nagietki czy nasturcje. Aksamitki, nazywane sanitariuszkami ogrodu, skutecznie zwalczają nicienie glebowe (wydzielają toksyczne substancje), które m.in. żerują na korzeniach truskawek. Nasturcje i nagietki zwabiają mszyce, dzięki czemu chronione są przed nimi warzywa. Nieoceniony w ogrodzie jest czosnek, który wydziela substancje bakterio- i grzybobójcze. Posadzony w truskawkach będzie je chronić przed chorobami, m.in. szarą pleśnią. Podobne właściwości ma też cebula.

Allelopatia wykorzystywana jest również w walce z chwastami. W jednym z badań wykazano, że gryka zwyczajna wydziela związki (m.in. rutynę), które hamują wzrost perzu. Kiełkowanie chwastów ogranicza też gorczyca, a także żyto, wyka i owies, wysiewane jako poplon.

Czytaj więcej na stronie Gazety Wyborczej Poznań.

Dodaj komentarz

Proudly developed by Webzooh & Szajba Copyright ⓒ 2015 Meet Me