Doradztwo żywieniowe obejmuje szeroki zakres działań mających na celu poprawę samopoczucia, redukcję niekorzystnych dla zdrowia czynników odżywczych i uświadomienie znaczenia właściwego odżywiania dla jakości naszego życia. Spotkajmy się!

Dowiedz się jak mogę Ci pomóc

Doradztwo żywieniowe obejmuje szeroki zakres działań mających na celu poprawę samopoczucia, redukcję niekorzystnych dla zdrowia czynników odżywczych i uświadomienie znaczenia właściwego odżywiania dla jakości naszego życia. Spotkajmy się!

Dowiedz się jak możemy Ci pomóc

Centrum Doradztwa Żywieniowego

Na miętowej kanapie: lek. med Beata Lutomska - Kaufmann

Medycyna ortomolekularna czyli holistyczne podejście do Pacjenta

31 sierpnia 2015.Magdalena Piechocka.Polubienia: 5.0 Komentarzy

Wywiad z lek. med Beatą Lutomską – Kaufmann

Beata Lutomska – Kaufmann – jest lekarzem medycyny ogólnej z dodatkowym wykształceniem w dziedzinie medycyny ortomolekularnej. W swojej praktyce stosuje również hormonalną terapię zastępczą hormonami identycznymi z naturalnymi,według metody znanego niemieckiego ginekologa Dr. Volkera Rimkusa. Praktykuje we Wiedniu.

Pani Doktor to dość innowacyjne pojęcie w świecie medycyny – czym zajmuje się medycyna ortomolekularna?

Dr Kaufmann: Zanim wyjaśnię to pojęcie, chciałabym podkreślić, że w mojej praktyce każdy Pacjent jest dokładnie zdiagnozowany i prowadzony zgodnie z zasadami holistycznego leczenia, gdyż wszystkie systemy naszego ciała są od siebie zależne i wpływają na siebie. Medycyna ortomolekularna jest jednym z filarów mojej pracy z Pacjentem. Należy do alternatywnych metod leczniczych a co za tym idzie jest źródłem wielu dyskusji i polemik.

Prekursorem medycyny ortomolekularnej jest Linus Pauling – amerykański fizyk i chemik, dwukrotny laureat Nagrody Nobla, w tym w dziedzinie chemii. Zajmował się on profilaktyką i leczeniem chorób za pomocą suplementacji – ogólnie mówiąc stosowaniem różnych stężeń substancji naturalnie występujących w naszym organizmie. Mam tu na myśli witaminy, pierwiastki śladowe, niezbędne kwasy tłuszczowe, aminokwasy i składniki mineralne wysokiej jakości, których zadaniem jest wyrównanie biochemicznej równowagi organizmu.

Nie można jednak jej widzieć jako jedynej, odrębnej metody leczniczej, ale jako jedno z ogniw działań lekarza.

Kto najczęściej zgłasza się do Pani po pomoc?

Dr Kaufmann: Największą grupę pacjentów stanowią kobiety po 40 roku życia, chociaż w ostatnim czasie pojawiają się coraz częściej mężczyźni, z pierwszymi objawami zaburzeń równowagi hormonalnej. Są to zaburzenia snu, przyrost wagi ciała pomimo stosowania diet, ogólne stany dyskomfortu a nawet depresji. Pacjenci uskarżają się też na bóle mięśni i stawów, dla których nie została znaleziona konkretna przyczyna. Najczęściej przychodzą do mnie z całym pakietem wyników badań i zdaniem  „czuję się bardzo źle a mam dobre wyniki badań krwi”.

Inną ciekawą grupę stanowią Pacjenci z przewlekłymi stanami zmęczeniowymi. Tutaj równolegle do medycznych kroków wprowadzam zalecenia żywieniowe, metody relaksacji i analizuję socjalne warunki Pacjenta z uwzględnieniem warunków pracy, poziomu stresu, sytuacji rodzinnej etc.

„Pacjenci uskarżają się też na bóle mięśni i stawów, dla których nie została znaleziona konkretna przyczyna. Najcześciej przychodzą do mnie z całym pakietem wyników badań i zdaniem „ czuję się bardzo źle a mam dobre wyniki badań krwi„dr Beta Lutomska – Kaufmann

Dlaczego tak bardzo interesują Panią hormony? Dlaczego to tak istotne?

Dr Kaufmann: Różne etapy naszego życia – dojrzewanie, starzenie się , tak samo u kobiet jak i u mężczyzn, są w dużej mierze kształtowane przez nasze hormony. Wprawdzie każdy posiada te same hormony, ale stosunek jednych do drugich jest genetycznie uwarunkowany.

Dużo czynników ma wpływ na naszą gospodarkę hormonalną , niestety nie zawsze pozytywy. Stres, złe odżywianie, zanieczyszczenie środowiska mogą zakłócić bardzo wrażliwą gospodarkę hormonalną. Zaburzenia równowagi hormonalnej mogą być także wywołane przez proces starzenia np. menopauza u kobiet, andropauza u mężczyzn, dalej choroby tarczycy jak nie- i nadczynność tarczycy. Symptomy mogą być bardzo różnorodne np. trądzik w okresie dojrzałym, zaburzenia menstruacyjne u kobiet, zaburzenia potencji u mężczyzn.

Jak już wspomniałam przewlekły stres może być przyczyną zaburzeń snu, zmęczenia etc. Poprzez substytucję hormonów – są to identyczne z naturalnymi hormony (z niem. „naturidentische“ ) wprowadzanymi doustnie lub/i drogą transdermalną (przez skórę) – można uzyskać równowagę, poprawić samopoczucie i jakość życia. Podstawa mojej terapii opiera się na metodzie Dr. Rimkusa.

Czym jest metoda Dr. Rimkusa?

Dr Kaufmann: Dr Rimkus jest niemieckim ginekologiem, który przed 30 laty wprowadził w Niemczech ten rodzaj terapii. Pierwsze kroki w tym kierunku – zastosowanie naturalnego progesteronu- zrobił amerykański lekarz dr. Platt.

Grupą docelową tej terapii są kobiety w okresie menopauzy, które cierpią na uderzenia gorąca, zaburzenia snu, nadwagę, migreny. W ciągu ostatnich lat metodę tę wykorzystuje się min. przy bolesnych miesiączkach, a także u mężczyzn w okresie andropauzy – spadek aktywności fizycznej i mentalnej, depresja itp.

Terapia polega na zbadaniu poziomu hormonów we krwi ( FSH, estradiol, progesteron, testosteron) i w zależności od wyniku, stosuje się indiwidualnie dawkowaną terapię w postaci kapsułek. Te zawieraja dodatkowo cynk, miedź i vit. D3. Po 2-3 miesiącach następuje kontrola i kolejne dopasowanie dawki stosowanych hormonów. Pacjenci bardzo szybko odczuwają pozytywne działanie tej terapii.

Hormony identyczne z naturalnymi – o których mowa powyżej – powstają w specjalnym farmakologicznym procesie produkcji z korzenia rośliny „yams“.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Dodaj komentarz

Proudly developed by Webzooh & Szajba Copyright ⓒ 2015 Meet Me