Doradztwo żywieniowe obejmuje szeroki zakres działań mających na celu poprawę samopoczucia, redukcję niekorzystnych dla zdrowia czynników odżywczych i uświadomienie znaczenia właściwego odżywiania dla jakości naszego życia. Spotkajmy się!

Dowiedz się jak mogę Ci pomóc

Doradztwo żywieniowe obejmuje szeroki zakres działań mających na celu poprawę samopoczucia, redukcję niekorzystnych dla zdrowia czynników odżywczych i uświadomienie znaczenia właściwego odżywiania dla jakości naszego życia. Spotkajmy się!

Dowiedz się jak możemy Ci pomóc

Centrum Doradztwa Żywieniowego

Popołudniowa drzemka.­ Czy 20 minut może zdziałać cuda?

Nawet 15­-20 minut drzemania w ciągu dnia, zbawiennie działa na nasz organizm! Dodając nam energii i zdrowia.

1 kwietnia 2016.Magdalena Piechocka.0 polubień.0 Komentarzy

Drzemka

Nawet 15-­20 minut drzemania w ciągu dnia, zbawiennie działa na nasz organizm, dodając nam energii i zdrowia. Dzięki drzemkom możemy nie tylko nadrobić braki snu, ale również poprawić funkcjonowanie mózgu – proces logicznego myślenia zostaje usprawniony, czas reakcji skrócony, usprawniają się nasze zdolności matematyczne i rozpoznawania symboli oraz poprawia się nasze samopoczucie.

Jeśli po całym dniu pracy, odczuwasz napięcie psychiczne i zmęczenie fizyczne, to twój organizm wysyła ci sygnały, że czas zwolnić i chwilę odpocząć. Popołudniowy odpoczynek to doskonały pomysł na szybką i efektywną regenerację ciała i umysłu.

Drzemka to jeden najbardziej efektywnych odpoczynków. Aby się zdrzemnąć potrzebujesz niewiele czasu. Nawet gdy padamy z nóg po całym dniu ciężkiej pracy, tak krótki sen da nam dużego „kopa” i energię na kolejne kilka godzin pracy. Po drzemce lepiej nam się skoncentrować, nasze zmysły się wyostrzają.

Drzemka obniża poziom kortyzolu, hormonu stresu. Jeśli uważamy się za osobę znerwicowaną i rozchwianą psychicznie, to być może drzemka jest pierwszym krokiem ku kluczowej zmianie w życiu! Z kolei pod koniec drzemki organizm wydziela dużą ilość adrenaliny i noradrenaliny. Te hormony potrzebne są do przebudzenia, a jednocześnie stymulują rytm serca i wpływają na lepsze ukrwienie mózgu. Krótki odpoczynek w ciągu dnia zmniejsza ryzyko zawału, udaru, czy zachorowania na cukrzycę. Dodatkowo drzemka może być użyta jako substytut środków takich jak kawa czy napoje energetyczne, które również dają energię, jednak mają desktrukcyjny wpływ na zdrowie.

Jak długo?

Drzemki nie powinny być dłuższe niż 30 minut. Taki krótki odpoczynek znakomicie odświeża układ nerwowy, poprawia czujność, zdolności logicznego myślenia i dodaje energii. Jeśli śpimy dłużej niż 50 minut, pojawia się faza snu głębokiego, w efekcie po przebudzeniu czujemy się rozleniwieni i powrót do pełnej aktywności zwykle zajmuje znacznie więcej czasu. Drzemka powyżej 90 minut również sprzyja regeneracji, zwykle jednak wybudzanie trwa dość długo i nie ma tu mowy o błyskawicznym powrocie do czynności codziennych. Z kolei krótkie, kilkuminutowe drzemki powoduj gwałtowny wyrzut adrenaliny, pojawiający się w chwili otwarcia oczu i pobudza organizm, niestety jedynie na bardzo krótką chwilę.

12 marca obchodzimy Światowy Dzień Drzemki w Pracy!

David Dinges, profesor psychiatrii z Uniwersytetu Pensylwanii, dowodzi w swoich badaniach, że drzemka poprawia pamięć, zdolność pojmowania i szybkość reakcji. Niestety, przedsiębiorcy w Polsce nie zdają sobie sprawy z tego, że kultura promująca zarządzanie efektywnością pracownika powinna też uwzględniać takie elementy, jak na przykład relaks, wyciszenie i drzemka.

W Chinach prawo do drzemki w pracy jest gwarantowane w konstytucji. W Japonii także się drzemie. Hiszpanie i Włosi mają poobiednią sjestę. W siedzibie internetowej firmy Google pracownicy mogą odpoczywać. Do drzemki zachęcani są też urzędnicy z Dolnej Saksonii w Niemczech, gdzie działa program power napingu. Power nap to najkrótszy rodzaj drzemki, trwa 5-­20 minut, poprawia koncentrację i zdolności motoryczne.

Dodaj komentarz

Proudly developed by Webzooh & Szajba Copyright ⓒ 2015 Meet Me