Doradztwo żywieniowe obejmuje szeroki zakres działań mających na celu poprawę samopoczucia, redukcję niekorzystnych dla zdrowia czynników odżywczych i uświadomienie znaczenia właściwego odżywiania dla jakości naszego życia. Spotkajmy się!

Dowiedz się jak mogę Ci pomóc

Doradztwo żywieniowe obejmuje szeroki zakres działań mających na celu poprawę samopoczucia, redukcję niekorzystnych dla zdrowia czynników odżywczych i uświadomienie znaczenia właściwego odżywiania dla jakości naszego życia. Spotkajmy się!

Dowiedz się jak możemy Ci pomóc

Centrum Doradztwa Żywieniowego

Sezon na dynię

Jest niskokaloryczna, dlatego idealnie sprawdza się w diecie

9 października 2015.Magdalena Piechocka.1 Like.0 Komentarzy

Dynia

Moja ulubiona to odmiana japońska, hokkaido – obok walorów odżywczych, najważniejsze jest to, że nie trzeba jej obierać ze skóry! Zapiekasz, dusisz czy blendujesz- ­ na końcu zawsze powstaje jedno z smaczniejszych dań jesieni. Cena tej odmiany jest zwykle droższa od innych dyń, gdyż jej wydajność jest znacznie niższa. ­ Na jednym krzaczku rosną maksimum 2 sztuki, podczas gdy innych  odmian o wiele więcej. Przy zakupie warto pytać o pochodzenie nasion. ­ Najbezpieczniej jest kupić te z ekonasion lub z nasion, które nie są zaprawiane chemicznie (uprawia się za zgodą Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa). Kolor hokkaido jest soczyście pomarańczowy, co świadczy o większej niż w przypadku innych dyń zawartości beta ­karotenu. Jest niskokaloryczna, bogata w korzystne dla zdrowia przeciwutleniacze, minerały, błonnik, uważana jest również za warzywo o właściwościach przeciwnowotworowych. Działa odkwaszająco na organizm i wzmacnia układ odpornościowy. Co ważne, nawet po ugotowaniu nie traci swoich cennych właściwości. Dynia ma wysoki indeks glikemiczny (IG=75), dlatego ostrożniej z dyniowym menu u diabetyków.

Nie zapominajmy o pestkach ! Nasiona dyni to cenne źródło cynku i kwasów omega­3, zalecane przy kłopotach z prostatą, oddawaniem moczu, wykazują działanie moczopędne.

Jak suszyć pestki dyni?

Żeby uzyskać pestki dyni, wystarczy ją przekroić na pół i z wydrążonego miąższu powybierać pestki. Następnie należy je opłukać na sicie lub w durszlaku z miąższu, a jeśli trzeba to dodatkowo ręcznie usunąć pozostałe oporne kawałki. Osuszamy ściereczką. Ustawiamy piekarnik na 50 st.C i wstawiamy do niego blaszkę z rozłożonymi na papierze do pieczenia osuszonymi pestkami dyni. Piec przez ok. 1 godzinę i pozostawić w nim pestki do wystygnięcia. W międzyczasie można je jeszcze przemieszać. Po ostygnięciu pestki przełożyć do miski i pozbyć się pozostałości osuszonego miąższu w postaci przezroczystej łuski. A gdy będą już czyste można je zamknąć w pojemniku/słoiku.

Przepis na zupę krem z dyni

Składniki:

700g dyni
1 l bulionu wołowego
70 g cebuli, posiekanej
2 łyżki masła
150 ml białego wina, półwytrawnego
200 ml śmietanki kremówki
1/2 startego surowego ziemniaka
1 łyżka octu balsamicznego
sól, pieprz, gałka muszkatołowa ­ do smaku
do podania: prażone pestki dyni, grzanki, olej z pestek dyni

Przygotowanie: 

W garnku rozgrzać masło i zeszklić na nim cebulę. Dodać dynię i krótko podsmażyć. Zalać winem i bulionem, gotować, aż dynia będzie bardzo miękka (ok. 20 minut). Dodać startego ziemniaka i chwilkę podgotować, zestawić garnek z palnika i zmiksować blenderem. Dodać kremówkę, ponownie zagotować, doprawić do smaku solą, pieprzem, gałką muszkatołową i octem balsamicznym. Podawać z grzankami, pestkami dyni (prażonymi na suchej patelni) i kilkoma kroplami oleju z pestek dyni.

Smacznego!

Dodaj komentarz

Proudly developed by Webzooh & Szajba Copyright ⓒ 2015 Meet Me